,

Tüm Yönleri ile Stiletto Ne Demek?

Yeni sezon stiletto modelleri…

Son yıllarda onsuz bir yaşam düşünemez olduk. Özel günler, davetler, düğünler derken mutlaka birkaç stiletto ihtiyacımız oldu. Stiletto ne demek öğrenemeden hayatlarımıza girdi; biz de onu çok sevdik.

stiletto ne demek
Fotoğraf Kaynak: Örgü Bahçem

Şıklığımızın tamamlayıcısı olarak kabul ettiğimiz stilettolar, ayağımıza geçirdiğimiz andan itibaren bizi bambaşka bir hava içine sokuyor. Kombinimizin tarzı ne olursa olsun ayağımızda stiletto varsa başta kendimizi iyi hissediyoruz. Bu da görünüşümüze yansıyor; hem şıklığımız, hem kendimize güvenimiz tam oluyor. Stilettolar günlük hayatımıza girdiği günden bu yana her zaman güzel duruş ve estetiğin simgesi oldu; biz kadınlar da bu yüzden her fırsatta tercih ettik onu. Şimdi stiletto nedir, önce ona bir bakalım dilerseniz.

Stiletto ne demek?

stiletto nedir

Topuk yüksekliği 8 cm, 10 cm ve 12 cm olmak üzere 3 farklı yükseklikten oluşan stiletto ile yürümek, bu yüksekliklere bağlı olarak da giderek zorlaşır. 10 cm olan ortalama yükseklikte bir stiletto, sizi oldukça şık ve uzun göstermek için yeterli olacaktır. Bazı kaynaklar stilettonun Türkçe karşılığı olarak ”ince küçük hançer”açıklamasını belirtmiştir. Stilettonun topuğu, bu tanımı teyit eder niteliktedir.

Stilettonun tarihi

stiletto ile yürümek

Stiletto nedir öğrendikten sonra yapmamız gereken kendimize uygun bir stiletto seçmek olmalı. 1950’li yıllarda zayıflığın moda dünyasında önemli hale gelmesiyle birlikte, ünlü modacılar da ayakkabılarda bu modayı yaratmayı hedeflediler. Bruno Frisoni ve Salvatore Ferragamo stilettonun yaratıcısı olarak adı geçen iki ünlü isim. Her iki marka için de siluetin çok önemli olması sebebiyle, stiletto ayakkabı nedir diye sorulduğunda bu isimler halen ilk akla gelenlerdendir.

Stiletto kombinleri

stiletto ayakkabı nedir

Stiletto ile yürümek kimi zaman bir hayli zor gelse de stiletto aslında doğru numara, model, duruş ve yürüyüşle kullanımı kolay bir ayakkabıdır. Örneğin platformlu stiletto hem günlük kullanıma uygun olurken, hem de rahatlığınızı ön planda tutmanızı sağlayacaktır. Aynı şekilde kısa topuk stiletto da sizi ayak ağrılarından mümkün olduğunca uzak tutacaktır. Stiletto nedir ben bilirim diyorsanız ve en iddialı modeli giymeyi tercih ediyorsanız dar bir pantolon, dar bir elbise veya mini bir etekle onu yıldızınız yapmaya hazır olun.

Stilettolar doğru kombin yapıldığında şıklığınızı tamamlayıcı nitelikte olduğundan, kıyafetinizi tamamladıktan sonra doğru bir seçim yaptığınızdan emin olun. Örneğin ten rengi stiletto koyu bir tek renk elbiseniz altına uyum sağlayabilir, bacak boyunuzu olduğundan uzun gösterebilir. Ya da bir bordo stiletto bembeyaz bir elbisenin altında gözleri üzerine çekebilir.

Kullanırken nelere dikkat etmeli?

platformlu stiletto

Stiletto ne demek diye baktığımız zaman ilk karşımıza çıkan, onu taşıyan kişinin onu anlamlandırdığı gerçeği. Stiletto ile yürümek bile başlı başına uğraş isteyen bir işken, onu en iyi şekilde taşımaya gayret etmek, çabalarımızın karşılığını göreceğimizin kanıtıdır. İşte bu yüzden stilleto kullanımında sizi rahatlatacak, dolayısıyla iyi görünmenizi sağlayacak birkaç ipucu derledim.

  • Baş mutlaka dik durmalı; köprücük kemikleri ve çene paralel bulunmalı. Bu esnada yere veya aşağı bakmaktan da uzak durmalıyız.
  • Yürürken karın kaslarını hafifçe sıkılmalı; bu sizi rahatlatacaktır.
  • Omuzlar geride ve aşağıda; kollar yanda ve rahat olmalı. Bu rahatlığı yansıtmak için yürürken kollarını hafifçe sallandırabilirsin.
  • Stiletto ile adım atarken bacakların birbirine yakın olmasına özen göstermeliyiz. Zira arası açık ayaklarda stiletto hiç şık durmuyor.

Baştan çıkarıcı görünüm sağlayan bu özel modeli günün her anı, her tarzda kullanabilir; kendini göz alıcı hissetmeyi sürdürebilirsin. Tek yapman gereken fiziğin ve kombinine en uygun stilettoyu bulmak ve duruşun, yürüyüşün ve kendine olan güveninle dikkatleri üzerine çekmek.