,

Renk Kombinleri Nasıl Yapılır

Hangi renkler birbirine yakışır?

Sokağa çıkarken giyeceğimiz kıyafete karar vermek, kıyafette renk uyumları aramak her gün özenle üzerinde durduğumuz detaylardan. Hangi renk bize yakışır, hangi renkler birbirine uyar, renk kombinleri nasıl yapılır; tümü günlük hayatımızda bizi oldukça meşgul eden, bir o kadar da keyif veren.

giyimde uyumlu renkler
Fotoğraf Kaynak: Zebramo

Giyimde uyumlu renkler yakalayarak hem üzerimizdeki parçaları gösterebilir, hem de bize yakışan renklerle kendimizi daha iyi hissedip, dışarı da bu enerjimizi yansıtabiliriz. Böylece renklerin ve kıyafette renk uyumu zevkinin de keyfine varabiliriz.

hangi renk hangi renkle uyumludur
Fotoğraf Kaynak

Hangi renk hangi renkle uyumludur?

Aslında giyimde renk uyumunu yakalamak zannedilen kadar zor bir şey değil. Hangi renkler birbiriyle uyumludur, hangi renkler birbirine yakışır keşfettikten sonra iş onları bir araya getirmeye kalır. Fakat bazen gözden kaçan bir detay da, renk uyumu yakalasanız dahi bir şeylerin oturmadığını anlatır. Kumaş uyumu. Özellikle mevsimden mevsime fark eden bu durum, birkaç tüyoya hakim olduktan sonra rahat etmenizi sağlayacaktır.

renk kombinleri nasıl yapılır
Fotoğraf Kaynak: Modafo

Renk Kombinlerinde Bir klasik: Siyah & beyaz

Her daim birbirine yakışan renkler, siyah ve beyaz. Uyumlu olup olmayacağınızdan şüphe duyduğunuz zamanlarda kolayca kullanabileceğiniz iki renk. Kullanım ağırlık ise tamamen size kalmış; ister yoğun bir siyah içine beyaz kullanın; isterseniz bir beyaz içinde küçül siyahlar kullanın. Giyimde uyumlu renkler dendiğinde akla ilk gelen bu iki rengi kullanmaktan çekinmeyin.

kıyafette renk uyumları
Fotoğraf Kaynak: Büşra Erdoğan

Peki ya canlı renkler?

Canlı renk kombinleri nasıl yapılır merak ediyorsanız öncelikle kendinizi bu konuda özgür bırakmanız gerektiğini bilmelisiniz. Victoria Beckham’ın renkli kombinleri yazımıza gözatabilirsiniz.

hangi renkler birbirine uyar
Fotoğraf Kaynak

Birbirine uyumlu renkler bazen iyi bir kombin görünümü verebiliyorken, bazen tezat renkler çok daha akılda kalıcı olabilir. İşte bu nedenle canlı renkleri kullanırken birbirine yakışmasını önceliğe almaktan öte, tarzınızı yansıtıp yansıtmadığına bakmanızı öneririz. Hangi renkler birbirine yakışır biliyoruz; fakat biz farklı renklerle kendi stilimizi konuşturmak istiyoruz. Örneğin pembe ile turuncunun birlikte kullanılması, son yıllarda oldukça popüler. Bu renkler renk uyumları tablosu içinde yan yana bulunmasa da kıyafette renk uyumları yakalanmak istendiğinde akla artık ilk gelenlerden.

renk uyumları tablosu
Fotoğraf Kaynak

Bir ipucu: Kağıt üzerindeki renk uyumuyla kıfayetteki renk uyumu her zaman aynı olmayabilir. Ancak yine de şu siteye gözatarak ton uyumlarını keşfetmenizi öneririz.

Hangi renkler birbirine yakışır
Fotoğraf Kaynak: Blogspot

Sıcak ve soğuk renklerin birlikteliği

Giyimde uyumlu renkler biz farkında olmasak da kendini cesurca ortaya koyar. Bir uyum ve ahenk hissederiz; fakat nereden kaynaklandığını bilemeyiz. İşte bu, aslında uyumlu olan renklerin birlikte kullanılması sayesindedir. Hangi renkler birbirine yakışır diye araştırırken gri, lacivert, mor gibi soğuk renklerin; sarı, yeşil ve turuncu gibi sıcak renklerle birlikte kullanılmasının doğru kombinler yakalamada şart olduğunu da göreceksiniz. Böylece renk kombinleri nasıl yapılır diye düşünürken öncelikle renklerin renk uyumu tablosu içinde nerede durduklarına bakmak; hangi renkler birbirine yakışır araştırmak yerinde olacaktır. Zamanla kıyafette renk uyumları da kendi kendine, tarzımızla birlikte oturmaya başlayacaktır.

kıyafette renk uyumu
Fotoğraf Kaynak

Lütfen siz de bu konu hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşın. En doğru renk uyumunu beraber keşfedelim. 🙂