,

Moda Bilgisi; Loafer Nedir, Nasıl Kombinlenir?

Yeni sezon loafer modelleri…

Loafer ayakkabı son yıllarda giderek daha da yerleşiyor günlük hayatımıza. Gece gündüz fark etmeden kullanıyoruz onu. Loafer kombinleri de giderek çeşitlenmeye, her tarzda karşımıza çıkmaya başladı; bize loafer ne demek öğretmeye devam ediyor. Önemli olan loafer ayakkabıyı uygun parça ile kombinleyip, doğru yerde giyiyor olmak. Artık eski kolej stilinden çıkıp günlük hayatımızda büyük yer kaplayan loafer ayakkabı, rahatlığı ve kolay kombin olma özelliği ile de vazgeçilmezimiz oldu. Ofiste ve hafta sonu; hatta seyahatte bile rahatlığı nedeniyle tercih edilen loafer ayakkabılar, modernden retroya tüm tarzlar için uyuma oldukça açık modeller. Önce loafer ne demek diye başlayalım; loaferin kelime anlamı boş gezen, aylak kimse. Türediği yerin buradan geldiği tahmin ediliyor ve bugünkü kullanımına da uyum sağlıyor. Rahatlığı, pratikliği ve tüm gün kullanıma uygun olması sebebiyle anlamını hala az da olsa yaşattığını düşünüyorum.

Loafer ne demek?

loafer ne demek
Fotoğraf Kaynak: Sosyetik Cadde

Wildsmith Shoes tarafından Kral VI. George tarafından tasarlanan ilk ayakkabıya Wildsmith Loafer ismi verilmiş ve bu ayakkabı Londra’da bu isimle anılmaya devam etmiş. Son birkaç yıla kadar Türkiye’de loafer nedir diye sorulduğun bizim aklımıza gelenlerse Timberland ve Mokasen idi. Artık bu görüş tamamen ortadan kalktı; loafer ayakkabı dilimize yerleşti.

Loaferların avantajları saymakla bitmez. Özellikle yaz-kış ve gece-gündüz kullanılabiliyor olması onları vazgeçilmez kılar. Şıklığı ve rahatlığı bir arada bulundurabilen nadir ayakkabı modellerinden olan loaferlar, kurtarıcı parça olarak da dolabınızda mutlaka bulunması gereken parçalardır.

Ofiste rahatlık için

 loafer nedir

Loafer ayakkabının bir önemli özelliği de hem erkek hem kadınlar için farklı ve çok sayıda modellerin bulunuyor olması. Loafer erkek ayakkabı ne kadar maskülen ve trend ise, loafer ayakkabı kadın için de bir o kadar trend bir görünüm verir. Maskülen görüntü kadınlar için de geçerli; fakat hem son yılların yükselen trendi olması sebebiyle, hem de maskülenliği dahi feminen hale getiren kadınların sayıca çokluğu sebebiyle loaferlar her daim yerini koruyacak gibi görünüyor.

Denim kumaş, yani jeanler loafer ayakkabı ile en kolay kombini olan parçalardır. Dar kesim jeaninizin üzerine giyeceğiniz uyumlu bir parça ve tarzınızı yansıtacak loafer ayakkabı ile loafer ne demek ve nasıl giyilir gösterebilirsiniz. Önemli olan detay; jeaninizin paça boyunun çok uzun olmaması. Bileğinizde bulunan kemiğin hizasında bitmesi, hem duruşunuzu belirginleştirecek; hem de loaferınızı ortaya çıkaracaktır. Jeaninizin boyu çok uzunsa, pot yapmayacak şekilde kıvırıp kullanmak da bir çözüm olabilir.

Peki, loafer ayakkabı kombinleri kışın kullanılabilir mi?

loafer ayakkabı

Loafer ayakkabı, yazın çok daha kolay kombinlenen bir parça şüphesiz. Fakat kışın da rahatlığınızdan ödün vermeden, şıklığı yaşamak ve loafer nedir diye soran gözleri şaşırtmak istiyorsanız birkaç önerim var.

loafer erkek ayakkabı

Öncelikle sıcak bir yerde olacaksanız, loafer ayakkabıları çorapsız (aslında gizli çorap dediğimiz invisible sockslarla) kullanabilirsiniz. Burada herhangi bir kombin sınırlaması yok. Bahar ve yaz aylarında yaptığınız gibi dar kesim jeanlerle çok rahat kullanabilirsiniz. Fakat havanın soğuk olduğu bir günde kullanmak istiyorsanız opak çoraplar yardımınıza koşacak. Loaferınızın renk ve materyaline (deri, rugan, süet, vb.) bağlı olarak seçeceğiniz opak çorabınızla özgürce, istediğiniz kombini yapabilir, loafer nedir gösterebilirsiniz.

loafer kombinleri

Özellikle loafer erkek ayakkabı modelleri, kış aylarında kullanım için çok daha elverişlidir. Dar paça pantolon altına rahatlıkla kullanabileceğiniz bu modeller, loafer kombinleri konusunda kendinizi özgür bırakmanız için, yaratıcılığınızın sınırlarını zorlamak için de birebir.