,

İspanyol Paça Pantolon Kimlere Yakışır?

Yeni sezon pantolon modelleri

Moda dünyasında bazı eğilimler vardır. Bir revaçta olurlar, bir unutulurlar. Böylece yıllar içerisinde sürekli “in-out” olarak var olup giderler. Ama bazı eğilimler vardır ki moda oldukları zaman çok konuşulur, özellikle de kadınlara ait bu modalar, gelip geçici olmazlar. Her zaman belirli bir takipçi kitlesi vardır. İspanyol paça pantolon da o trendlerden biridir. İspanyol paça pantolon kimlere yakışır, İspanyol paça pantolonları kimler giymeli diye sürekli düşünür dururuz. Acaba ben alsam yakışır mı, taşır mıyım, bana uygun mudur diye düşünürüz. Bu yazımızda size, İspanyol paça pantolonlar hakkında bilgiler vereceğiz. İspanyol paça pantolon kimlere yakışır, İspanyol paça pantolonları kimler giymeli gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz.

İspanyol paça, yani bol paça pantolonları ilk olarak 19.yüzyılda Amerikan ve İngiliz askerleri giymiş. Ayrıca 1960’lı yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuran Hippi kültürünün de bir parçası olan İspanyol paça pantolonlar, 70’li yılların sonuna gelindiğinde sadece hippiler tarafından değil, birçok kesimden insanın zevki haline gelmiş. Bu kadar tutulmasındaki bir diğer sebep ise bu türün “unisex” yani “kadın – erkek fark etmeden” giyilmesi. Türkiye’de de kendisine bazı dönemlerde büyük ilgi olan İspanyol paça, özellikle 70’li yıllarda genç olanların ilk tercihleri arasındaydı.

Tarih nasıl ki tekerrürden ibaret ise, moda da öyledir. Şimdi İspanyol paça pantolonlar tekrar moda oldu. Türkiye’de ise kadınlar üzerinde hala şöyle bir düşünce var. İspanyol paça pantolonları kimler giymeli? Cevap basit. Yakışan herkes…

Peki, İspanyol paça pantolon kimlere yakışır? İşte bu konu üzerine biraz konuşmak gerekiyor…

ispanyol paça pantolon kimler giymeli
Fotoğraf Kaynak: BP

Öncelikle, tabii ki bu pantolonlar herkes için uygun değil, bir defa uygun ölçülerde bir bacak boyunuzun olması şart. Çünkü kısa boylu ve hafif kilolu birisi iseniz, bu tür pantolon sizin için bir hüsran olabilir. Çünkü sizi olduğunuzdan daha kilolu ve daha kısa gösterebilir.

İspanyol paça pantolonlar hemen hemen her renkte üretilse de kullanışlı olan üç renk her zaman kendini öne çıkarıyor. Bu renkler, kahverengi, gri ve siyah. Bu tür pantolonları renkli üstler ile kombin edebilirsiniz. Ancak, İspanyol paça pantolon giyiyorsanız, üstünüzün dar olmasına özen göstermelisiniz. Bol tercihler, felaket olacaktır. İspanyol paça pantolonlar kimlere yakışır, sorusunun bir diğer cevabı ise tamamen üstünüze ne seçtiğiniz ile alakalıdır. Dar balıkçı yaka bir kazak ve belden oturtmalı bir gömlek sizin için mükemmel tercihler olacaktır. Az önce bahsettiğimiz 70’lerde moda olan İspanyol paça pantolonlar ise şuan vintage kategorisinde kendilerine birçok alıcı bulmaktadır. Eğer böyle bir kişisel zevkiniz varsa, deneyebilirsiniz.

İspanyol paça pantolon kimlere yakışır

Ayrıca, İspanyol paça pantolon alırken, asla kendi zevkiniz dışında birinin zevkine güvenmeyin. Eğer, aynada gerçekten size yakıştığını gördüğünüz bir İspanyol paça pantolon bulamadıysanız, kesinlikle almayın. Çünkü İspanyol paça pantolonu, alması da taşıması gibi özeldir. Alıp sonradan paçalarını daralttığınız, pantolon orijinalliğini kaybedecektir.

ispanyol paça pantolon kombinleri

İspanyol paça pantolonlar özellikle kış sezonunda giyilir. Tekrar moda oluşunun sebebi ise, geri dönüşlerin verdiği heyecan ve özlemden kaynaklıdır. Uzunca bir zamandır elbisenin egemenliğinin altında ezilmiş pantolondan böylesine nostaljik bir çıkış beklemek yanlış olmaz. Ama elbise kadın modasının üzerindeki egemenliğini bırakacak gibi gözükmüyor. Hayli bol paça pantolon her kadın bedeninin taşıyacağı bir kesim değil. Hele boy ortalaması bizimki gibi ülkelerde olduğu gibi ise durum ürkütücü oluyor. İnce ve uzun olunca duruşu mükemmel ve zarif olan İspanyol paça pantolonlar, kısa boylu kadınlara ise yakışmıyor. İspanyol paça pantolonlar kimlere yakışır sorusunun cevabı da burada uzun bacak boyu olan kadınlar olarak karşımıza çıkıyor.

ispanyol paça pantolon sonbahar kombinleri

Aslında İspanyol paça pantolonlar, muhteşem geri dönüşünün ilk sinyalini yüksek bel pantolonların tekrar görünmesi ile verdi. Şu anda moda dünyasındaki en büyük sürpriz kadın koleksiyonlarından sonra erkek koleksiyonlarında da İspanyol paçanın görülmesidir.

Son olarak, İspanyol paçalı bol pantolonları ince ve uzun siluet sahibi olanlar giymeli. Bol üstlerle değil, mümkün olduğunca üste oturan bluzlarla kullanılmalıdır.