,

Alternatif Giyimin Vazgeçilmezi Gömlek Tarzı Elbiseler

Elbise sevenlere fikirler

Yaka kısmı gömlek şeklinde olan kısa ya da uzun kollu elbiseler, salaş duruşları ve rahat olmaları ile özellikle 2016 ilkbahar – yaz sezonunun en çok sevilen parçası oldu. Üstelik gömlek tarzı elbiseler çeşitli ayakkabılar ile kombinlenebiliyor. İsterseniz, düz tabanlı sandaletler ya da babetler ile giyebilirsiniz, isterseniz sneakers ile isterseniz de topuklu ayakkabılar ile… Hatta sonbaharda bootieleriniz ve deri ceketiniz ile oldukça tarz sahibi bir duruş elde edebilirsiniz. Yani buradan da anlıyoruz ki, ilkbahar ve yazın gözde elbiseleri önümüzdeki sezonda da sıkça karşımıza çıkacak.

gömlek elbise

İşte, gömlek tarzı elbiseler hakkında bilmemiz gerekenler;

Gömlek elbise modelleri ile ilgili bir şeyler söylemek gerekirse, temelde üst kısmı gömlek tarzı olan elbiseler olarak tanımlıyoruz ama yüzlerce farklı model ile karşılaşmamız mümkün oluyor. Genel itibariyle salaş duruşa sahip olan modeller, kısa kollu ya da uzun kollu olabiliyor. Kimisinde düğmeler etek ucuna kadar ulaşırken, kimisinde yaka kısmında bitiyor. Her markanın gömlek tarzı elbiseler ile ilgili bakış açısı farklı olduğundan, biz de hem farklı dokuda kumaşlar hem de farklı modeller ile karşılaşıyoruz. Genel olarak ince dokulu ve hafif kumaşların tercih edildiği modeller yaz sıcaklarında favoriniz olacaktır. Daha tok kumaşlar ise sonbaharda kurtarıcınız olacak parçaları işaret eder. Uzun gömlek elbise modelleri de yine yaz aylarında sizin için ideal olacaktır. Peki, gömlek tarzı elbiseler ne tür aksesuarlar ve ayakkabılar ile kombinlenmelidir?

Kemer bu tip elbiselerin bir numaralı tamamlayıcısı olacaktır. Hem harika bir görünüm sağlar, hem de daha rahat kullanım sağlar. Bu sebeple özellikle de kahve tonlarındaki kemerler, neredeyse her renk gömlek elbise ile uyumlu olacaktır. Diğer taraftan ince zincirli kolyeler, hafif fakat şık bir takı olarak tercih edilebilir. İlkbahar  – yaz sezonu gömlek elbise modelleri için ideal zaman olduğundan, güneş gözlüğü de bu sezonların hem en önemli ihtiyacıdır hem de şıklığınızı tamamlayacak önemli bir aksesuardır. Bu tip elbise gömlek modelleri, yazın en rahat parçaları olarak sık sık kullanmak isteyeceklerinizden olacaktır. Ancak yazın bitişi ile gömlek tarzı elbiseler rafa kaldırılmıyor. Sonbaharda da rahatlıkla kullanılabilir. Belki uzun gömlek elbise biraz kullanışsız olabilir ama yine de deri ceketiniz ile uyum sağlayan her gömlek elbise, sizin için rahat ve şık bir parça olacaktır.

uzun gömlek elbise
Fotoğraf Kaynak: Daily Mail

Birkaç canlı örnek ile gömlek elbise modelleri üzerine konuşacak olursak, en güzel örneklerden biri Taylor Swift’in seçimi olan bu lacivert tasarım olacaktır.  Topuklu Oxfort ayakkabılar ve kemer ile tamamlanan elbise, Retro görünümlü bir yakaya ve ceplere sahip. Düğmeleri etek ucuna kadar uzanırken, altın rengi ile şık bir çizgi yakalıyor. Taylor Swift, çantasındaki altın detaylar ile de bu noktada bir uyum yakalamış. Ayrıca güneş gözlüğü de olmazsa olmaz bir aksesuar…

gömlek elbise modelleri

Rahatlığı ve konforu ön planda tutanlar, daha salaş bir görünüm elde etmek için Alexa Chung gibi düz tabanlı sandaletleri tercih edebilirler. Bu sayede günlük yaşamda gayet rahat bir şekilde elbiseniz ile dolaşabilirsiniz. Son zamanların gözde aksesuarlarından olan hasır çanta da harika bir tamamlayıcı olabilir. Ayrıca bu gömlek elbise modelinde düğmelerin etek ucuna kadar uzanmadığı bir tasarım görüyoruz. Uzun ve geniş kollar ve kısa etek boyu ile harika bir duruş elde edilmiş. Son derece kullanışlı değil mi?

elbise gömlek modelleri

Oduncu gömleklerinde görmeye alışkın olduğumuz çizgili gömlek deseni, maskülen tasarımların olmazsa olmazı. Gömlek elbisede maskülen tarzı yakalamak için de bu desenleri tercih edebilirsiniz. Görselde, maskülen havayı tamamlayan cekete karşın stilettolar ile bir karşı çıkış görüyoruz. Aynı zamanda harika da bir uyum… Cepleri, bol hali ve çizgileri ile özgür ruhlu kadınları yansıtan tasarım, kemer ile tam anlamı ile harika bir görünüme ulaşmış. Gözlük ise yine her zamanki vazgeçilmez aksesuarımız…

gömlek tarzı elbiseler

Son olarak ise uzun gömlek elbise ve yırtmaç ikilisini görüyoruz. Yan kısımlardan bırakılan derin yırtmaç, uzun elbisenin havasını bir anda değiştirmiş. Hem sokakta, hem sahilde rahatlıkla kullanılabilecek dikkat çekici bir parça haline gelmiş. Hatta bu tip bir yırtmaç ile hareketlenen gömlek elbisenizi, dilerseniz sonbaharda topuklu bootie ya da çizme ile de giyebilirsiniz. Elbisenin kendi kumaşı ve renginden yapılan kemeri, bu tip salaş elbiselerde fiziğinizi ön plana çıkarıcı bir detay olarak tercih edebileceğinizi gösteriyor. Ayrıca terlik ile gömlek elbise ikilisinin nasıl durduğunu da burada görebilirsiniz. Yoğun olarak gömlek elbiseye dair tüyoları kaptığınıza göre, haydi siz de tarzınızı konuşturun ve kendi gömlek elbise kombininiz ile dikkatleri üzerinize çekin!