,

Clutch Çanta Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yeni sezon çanta modelleri…

Son birkaç yılın yükselen trendlerinden clutch çantalar, öncelikle davetlerde karşımıza çıkmaya başladı. Zamanla yepyeni modellerle günlük hayatımıza da giren clutch çanta kombinleri, spor parçalarlar da oluşturuluyor. Her bir kombinde kendini ayrı bir tarzda gösteren bu modeller, şıklığınızı tamamlamak için de birebir. Dilerseniz göz alıcı bir kombinin sade detayı, dilerseniz şıklığınıza şıklık katacak son bir dokunuş olarak kullanabileceğiniz clutcth çantalar, vazgeçilmezlerimiz olmaya devam ediyor. Özellikle büyük çantaları kullanmaktan hoşlanmayan biriyseniz; az eşya ile hafif bir çanta kullanmayı tercih ediyorsanız clutch çanta modelleri tam size göre. Her mevsim farklı renk ve modellerde bulabileceğiniz clutch çantaları tanımaya, clutch ne demek diye bakarak başlayalım.

Kelime anlamı her şeyi anlatır

clutch ne demek
Fotoğraf Kaynak: Bu Yılın Modası

Clutch çantayı kullanmadan önce clutch ne demek ona bakalım derim. Clutch aslında tutmak, kavramak, sıkı sıkıya elinde tutmak anlamına gelir. Clutch çanta modelleri de bunu kanıtlar nitelikte olup, gerek bileğinizden geçirdiğiniz bir sap ile gerekse eliniz veya kolunuzun altında sıkı sıkı tuttuğunuz modellerdir. Clutch bu anlamda sizi ismiyle denk bir şekilde onu sıkı sıkıya tutmaya yönlendirir.

Yaz akşamlarının kurtarıcısı

clutch nedir

Bir yaz akşamı, bronz teninize yakıştırdığınız rengi giydiniz. Dışarı çıkmak için hazırsınız ama tek bir detay daha var; çantanız. Büyük çantalar yaz akşamı için hayli zor; zira içini dolduracak eşyanız dahî olmayabilir. O halde kurtarıcınız clutch model bir çanta. Bir parti elbisesiyle, mini bir şort veya mini eteklerle rahatça kullanabileceğiniz clutch çantalar, kullanım kolaylığı ile de sizi kendine hayran bırakacak.

Hangi model, hangi tarza

clutch çanta modelleri

Clutch nedir diye sorduğumuz zaman karşımıza çıkan ilk cevap şekli ile ilgilidir. Küçük, büyük, zarf şeklinde, geniş gibi yanıtlar alırız. Fakat clutch çanta nedir aslında öncelikle birlikte kullanıldığı parçalarla anlam kazanır. Boyutu ne olursa olsun spor bir parçayla kullandığınızda spor, klasik bir parçayla kullandığınızda şık bir model çıkar ortaya. Clutch kombinleri de işte bu sebepler tek başına önemlidir; bazen clutch çantanın tek başına modeli bir ikinci planda kalır.

Büyük boyutlu olan clutch çantalar, yani zarf şeklinde olanlar genelde gündüzleri tercih ettiğimiz modellerdir. Küçük, deyim yerindeyse kutu gibi olan modellerse geceleri, abiyelerle kullanmanızı önereceğim modellerdir. Kimi zaman zincirleri de bulunan clutch çanta modelleri bu zincirler kullanıldığında şıklığını yitirme riskini taşırlar.

Clutch çanta kullanırken nelere dikkat etmeli?

clutch çanta nedir

Clutch çanta kombinleri, yapması bir o kadar kolay, yakıştırması bir o kadar bıçak sırtıdır. Hem trend, hem uyumlu bir kombin yapmanız tek başına maalesef yeterli olmaz. Vücut tipinize de uygunlu mutlaka prova yapmalısınız.

Askı/kulp/cep/bölme detayları

clutch çanta dikimi

Clutch çanta nedir, bunu kullanımı ve modeli gösterir. Peki, bir clutch çantayı kullanışlı yapan nedir? Şüphesiz elinizde tutarken rahatlığı, kumaşının cinsi ve en önemlisi kullanırken sizi rahat ettirecek askılarının varlığı ve çeşitli ceplerinin sayısı. Bu küçük veya orta boy model çantalar içinde yer alacak telefon, cüzdan ve anahtarınızın yerli yerinde durması, sizi gün/gece boyu rahat ettirecektir.

Özellikle son yıllarda günlük hayatımıza girmiş clutch çantaların seçimi ve kombinini, clutch ne demek öğrendikten sonra çok daha içimize sinerek yapacağımıza eminim. Öyle içimize sinsin ki clutch nedir, üzerimizde olan gözlere biz gösterelim!