,

Burun Kemiği Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Estetik ameliyatlar…

Yüz anatomisinde en çok göze çarpan organımız yapısı ve bulunduğu yer itibariyle burundur. Yaşam kalitesi ve görsellik açısından burnun hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Burun eğriliği görsel olarak bir şekil bozukluğudur. Bunun yanında burun kemiği sağlık ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Burun tıkanıklığı, nefes alma da zorluk ve gece horlama burun kemiğinin yol açtığı sorunlardır ve ameliyat şarttır! Peki, burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir? İşte, cevabı…

burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir
Fotoğraf Kaynak: BEA

Burun kemiği ameliyatı estetik bir görünüm kazanmak ve solunum problemlerini düzeltmek amacıyla yapılır. Cerrahi işlem sonrası burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir en çok merak edilen sorulardandır. Bu ve diğer sorularınızın cevabını yazının kalan kısmında bulabilirsiniz.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci

burun kemiği eğriliği ameliyatı sonrası

Sağlıklı koşullarda gerçekleşen başarılı bir ameliyat sonrasında akla ilk gelen soru burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşirdir. Süreci hızlandıran en önemli etken doktorunuzun talimatlarını eksiksiz uygulamaktır. İyileşme süreci sabır ve özen gerektiren hassas bir dönemden oluşur. İyileşme süresi ameliyatın ve burnun tipine göre 6 ile 12 ay arasında değişebilmektedir. Ameliyat sonrası gözaltınızda morluk ve şişlik oluşabilir.

Burun kemiği ameliyatı sonrası kanamayı azaltan ilaçlar ve soğuk tamponlar uygulamanız morluk ve şişliği azaltacaktır. Morluk ve şişlik 2-3 hafta içerisinde tamamen iyileşecektir. Ameliyat sonrası pansumanları düzenli ve eksiksiz yaptırmanız iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

Burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir?

burun kemiği eğriliği ameliyatı nasıl yapılır

Hastaların burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir sorusundan sonra en çok merak ettiği soru “Burun kemiği ameliyatı nasıl yapılır?”dır. Ameliyat öncesi yapılan hasta ve doktor arasındaki görüşmeler çok önemlidir. Hastanın beklentileri belirlendikten ve muayeneleri bittikten sonra ameliyata geçilir. Burun kemiği ameliyatında cerrahi işlemler burun içinden yapılır. Kemik ve kıkırdaktaki eğriler düzeltilir ve fazlalıklar çıkartılır. Unutulmamalıdır ki her insanın kıkırdak, kemik ve deri yapısı birbirinden farklıdır. Bu bakımdan ameliyat sonucu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Burun kemiği ameliyatı lokal anestezi ya da genel anestezi ile yapılır ve genellikle 1-1,5 saat sürmektedir.

Aşırı hareketten kaçının

burun estetiği kaç günde iyileşir

Burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir sorusundan sonra en önemli şey sürecin nasıl işlediğidir. Burun kemiği ameliyatı sonrası evde dinlenmek gerekir. Normal günlük hayata geçiş 1-2 hafta arasında değişebilir. Estetik ameliyat olan kişiler kesinlikle aşırı hareketlerden kaçınmalıdır. Yüzme, koşma ve ağır egzersizler olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu gibi olumsuz sonuçlar iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Yüzünüzü yıkarken ve makyaj yaparken hassas ve dikkatli olmanız gerekir. Burnunuzda aşırı kanama, şişlik ve ağrı hissettiğinizde ise hekiminize başvurmanızda fayda vardır.