, ,

Her Sezona Uygun Bohem Tarzı Elbiseler

Bohem tarzı moda akımına dair tüm detaylar…

Bohem kavramı ile birlikte anılan ne çok alan karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri de moda! Bohem stil olarak adlandırılan tarz, son dönemlerin en gözdesi olmuş durumda. Özellikle de bohem tarzı elbiseler, bu tarzın en ünlüleri. Çünkü en renkli ve en dikkat çekici tasarımlar elbiselerde göze çarpıyor. Bu tarzın püf noktalarını anlamak için en baştan başlayalım. Bohem nedir, ne değildir, kime denir?

bohem tarzı elbise detayları

Bohem kavramı aslında çingeneleri ifade ederken, zaman içerisinde değişime uğramış ve bir akım haline gelmiştir. Bohem hayat tarzını benimseyen insanların tek kaygısı sanattır. Bu sebeple de renkler, hareketli takılar ve çok daha fazlası ile karmaşık bir sanat ortaya sererler. Bohem giyim tarzının karmaşıklığı ve bu karmaşıklıktaki uyumu hem çingeneleri hatırlatıyor insana hem de sanatın en güzel örneklerini sunuyor. Bu durumda bohem kıyafetler de her biri kendi özgür ve farklı duruşu ile birer sanat eserini ifade ediyor.

Peki, nasıl bohem olunur? Bohem tarzı elbiseler nasıl olmalıdır ve bu tarzın püf noktaları nelerdir? Okumaya devam edin…

bohem tarzı elbiseler
Fotoğraf Kaynak: InStyle

1 – Bohem giyim öncelikle, çokça renk, biraz Retro detaylar bir de çokça desen ile akla gelir. Çiçek desenlerinden, etnik desenlere kadar renklerin ve yaratıcılığın konuştuğu her desen bu tarzın bir parçası olacaktır. Bohem tarzı elbiseler için de olmazsa olmazlardan biri desenlerdir. Bunun yanında danteller de hareketliliği ile bu tarzın bir parçasıdır. Adeta baharı yansıtan çiçek desenleri, size de çingenelerin enerjisini verecek, aynı zamanda asi ve özgür bir duruş kazandıracaktır. Belki de bohem kavramının sanat ile bağdaşmasının sebebi bu asi ve özgür duruşu simgeleyen çingenelerdir.

bohem giyim

2 – Bohem giyim tarzı, çiçekler, desenler, danteller ile akılda kalırken bir de büyük özellikle de yuvarlak gözlükler ile karakteristik bir hal alır. Son zamanlarda festivallerde çokça karşımıza çıkan gözlükler, aslında bohem akımın canlanışı ile ilgilidir. Bohem tarz, bunu gerektirir. Her şeyin biraz fazlası, biraz dikkat çekici ve özgür olanı tercih edilir. Ayrıca belirtmekte fayda var, bohem elbise modelleri çokça fırfıra sahip olur. Fırfırları kolda, etek ucunda, yaka da ve pek çok yerde görebilirsiniz. Bu hareketlilik ise çingeneleri ve onların eğlenceli hallerini anımsatan detaylardan biridir. Bohem tarzı giyim için önem taşıyan ve en çok karşımıza çıkan detay da bu fırfırlardır.

bohem kiyafetler

3 – Bohem tarzı elbiseler abartıyı sever. Bunu takılarda da görmek mümkün… Çokça takı kullanmak gerekir. Büyük küpeler ve kat kat takılmış kolyeler neredeyse bu tarzın ayrılmaz bir parçasıdır. Bohem tarzı takılar, doğal taşları içerebilir. Genellikle gümüş olurlar ve etnik niteliğe sahip olurlar. İsterseniz büyük ve dikkat çekici tek bir kolye kullanabilirsiniz, isterseniz de pek çok kolyeyi bir arada kullanarak kendi sanatınızı konuşturabilirsiniz. Bohem tarzı takılar bunlarla bitmiyor üstelik. Üst üste takılmış bilezikler ve parmaklardaki yüzükler de cabası.

bohem giyim tarzı

4 – Elbiseler bu tarzın en önemli stil parçası olsa da, tarzı yansıtan karakteristik bir özellik haline gelen pantolonları da unutmamak gerekir. Bohem pantolon denilince ise akla gelen belli özellikler vardır. Geniş paçalar, yüksek bel ve kemer… Oldukça geniş paçalara sahip olan pantolonları, mutlaka kalın bir kemer tamamlar ve yüksek bel olmazsa olmazdır. Jean pantolonlar sıkça kullanılanlardan biri. Ayrıca son zamanların gözdesi olan yırtık jeanler, bohem tarz ile olan uyumundan ötürü tercih edilebilir.

bohem tarzi

5 – Bohem giyim tarzı son zamanlarda festivaller ile akla geliyor. Gençlerin festival tarzı haline gelmiş durumda adeta. Diğer taraftan jeanlerden bahsetmişken, gençlerin en sevdiği olan Jean şortları da unutmayalım. Salaş, yırtık ve yüksek belli Jean şortlar, festival gençliğinin bohem tarzını yansıtıyor. Dolayısıyla bohem giyim için önemli bir parça haline geliyor.

bohem tarzı giyim

6 – Bohem çanta ve şapka modelleri ise adeta bu stilin spesifik birer parçasıdır. Geniş kenarlı şapkalar, püsküllü çantalar olmazsa olmazdır. Hatta bohem etek ve bohem pantolon modellerinde bile bu tip püsküller görmek mümkün. Ayakkabıya gelince, normal sandaletler hatta gladyatör sandaletler tercih edilebilir. Ancak Jean şortlar ile en uyumlu olanı şüphesiz ki bootie olacaktır.

bohem gelinlik

7 – Bohem gelinlik modelleri denilince şaşırmayın. Bu tarzın öylesine büyüleyici gelinlik modelleri var ki, kendinizi belki bir masaldan belki de mistik bir hikâyeden fırlamış gibi hissedebilirsiniz. Danteller, hatta kat kat dikkat çekici danteller bu tip gelinliklerin temel özelliği. Bu abartının yanında, düz ve kabarık olmayan mütevazı bir etek şekli dikkat çeker. Bohem gelinlik giyiyorsanız eğer, bu kez tarza biraz karşı çıkarak takılarınızı azaltmalısınız. Belki alnınızdan geçen zarif bir band kullanabilirsiniz. Belki zarif ve ince bir kolye de olabilir. Son olarak elinize de kesinlikle yapay olmayan, canlı ve doğal görüntüsü ile büyüleyen bir buket çiçek alabilirsiniz.